Co patří do dětského pokoje a co nikoliv?

Maminky a tátové často hýčkají své děti hromadou hraček a spoustou neužitečných věcí, chtějí, aby jejich miláček měl vše, co si přeje. 


Co patří do dětského pokoje a co nikoliv?

Ale ne vždy je to správný přístup, výběr hraček do dětského pokojíčku by měl být mnohem uváženější a často také střídmější. Platí to nejen o hračkách, ale také o příliš pestrém a nehodícím se nábytku. Celá kopa hraček a dětského vybavení bude mít za výsledek pouze méně místa a nezvladatelný nepořádek.

Postel do pokojíku

Základem všeho je kvalitní dětská postýlka, u starších dětí od věku asi 3 let se může klidně jednat o postel pro dospělé. Díky velké rozloze bude mít dítě více pohodlí a prostoru. Každopádně tato větší postel již musí disponovat kvalitní a moderní matrací, například taštičkovým typem. Velkou výhodou je rovněž dlouhodobá výdrž a možnost využívání i v pokročilejším dětském věku.

A jak je to s postelemi nad sebou, které šetří prostor? Pomalu, ale jistě, se od nich ustupuje, zvláště proto, že odborníci je označují za nevhodné. Zvláště horní patro se nachází v oblasti nekvalitního vzduchu, a samozřejmě mohou hrozit i nějaké ty úrazy.

Co starý nábytek?

Starší nábytek, přes to, že může vypadat skvěle, se do dětského pokoje nehodí, někdy může být dokonce i nebezpečný. Raději vždy sáhněte po nábytku v moderním pojetí, který bude dětem bližší. Nemusí být křiklavý svými barvami, ale zase by rozhodně neměl být fádní a jednobarevný.

Barvy a materiály

Pro dětský pokoj jsou naprosto dokonalé pastelové barvy, ovšem v uklidňujících odstínech, nevhodná je například zářivě oranžová, která působí negativně na lidskou psychiku a může způsobovat až agresivní chování. I v dětském království by měly hrát prim přírodní materiály.

Podlaha

Velmi důležitý je i výběr vhodné podlahy, ta nesmí být nadměrně kluzká či neopracovaná. Zapomeňte na naleštěné laminátové či dřevěné podlahy, co mohou opravdu hodně klouzat, a instalujte pro jistotu speciální protiskluzové podlahy a doplňky, ratolestem obujte neklouzavé bačkůrky.

Další důležitá pravidla:

  • Zajistěte všechny zásuvky kryty
  • Postarejte se, aby v pokoji nebyly ostré hrany
  • Bezpečně uzavřete a zajistěte okna
  • Nepoužívejte rostliny na místech pro děti dostupných