Jak se postarat o plyšové hračky

Jak se postarat o plyšové hračky, aby nevyvolávaly choroby a alergie? Plyšové hračky jsou na jednu stranu velice roztomilé, na stranu druhou mohou vyvolávat nežádoucí reakce u dětí s astmatem a dalšími alergiemi, ba dokonce onemocnění.

Jak se postarat o plyšové hračky

Plyšové hračky jsou na jednu stranu velice roztomilé, na stranu druhou mohou vyvolávat nežádoucí reakce u dětí s astmatem a dalšími alergiemi, ba dokonce onemocnění. Mohou obsahovat prachové částice, ale také třeba plísně nebo nepříznivé mikroorganismy. Jak se postarat o takovou milovanou hračku, aby u dětí nevyvolávala tyto nežádoucí reakce?

Umývání plyšových hraček

Důležité je zvolit plyšovou hračku, co se dá prát či omývat. Většinou bude stačit, když je vyperete jednou za pár týdnů, v případě, že budou vskutku špinavé, tak kdykoliv. Kvalitní plyšové medvídky a další zvířátka a postavičky je možné prát v pračce i poněkud šetrněji v umyvadle, pochopitelně s využitím nereaktivním pracích prostředků.

Působení mrazu

Pakliže je vaše dítě alergické na roztoče a prach, můžete plyšové hračky vložit na několik hodin do mrazničky, která je nastavena na vysoký stupeň mrazení. Takto budou odstraněny nežádoucí organismy a částice, budou zahubeni i větší hmyzí zástupci, jako jsou pavoučci, patřící v podstatě k velice častým aktivátorům alergií.

Choroboplodné zárodky

Problémem mohou být i choroboplodné zárodky v plyšových hračkách, vznikající v důsledku přenesení z nemocné osoby. Například když půjčíte plyšáka kamarádovi, který je nemocný, je nanejvýš nutné provést dezinfekci. Kromě hračky samotné má smysl i vyčištění prostor, kde je umístěna, samozřejmě za využití neagresivních prostředků.

Plyšáci s otvory a záhyby

Nejvíce problematickými místy bývají nejrůznější otvory a záhyby plyšových hraček, právě tam se nečistoty tvoří nejsnadněji. Doslova volají po tom, aby v nich vznikaly plísně a usídlily se tam nepříjemné mikroorganismy.

Mytí rukou

Pokud bylo vaše dítko například na návštěvě, nebo se právě vrátilo ze školky, postarejte se o to, aby si důkladně umylo ruce, na nichž ulpívají nečistoty. Po umytí rukou budete mít alespoň jistotu, že se na plyšovou hračku nepřenesou choroboplodné či alergenní zárodky.