Plavu, plaveš, plaveme: Znáte výhody plavání (nejen) s miminky a proč začít plavat s dětmi?

Fotka od McStone z Pixabay

Plavání obecně přináší do života člověka mnoho benefitů. Díky plavání můžete zlepšit svou celkovou fyzickou kondici, zvyšovat vaši sílu a výkonnost a díky mnoha plaveckým stylům můžete zapojovat různorodé svalové skupiny. Je ale vhodné plavání pro kojence a batolata? Kdy, jak a proč začít s dětmi plavat? 

Někteří rodiče mají z plavání s malinkými dětmi obavy. Co když se mu ve vodě nebude líbit a bude plakat? Co když se bude bát potopit nebo mu nedej bože nepůjde se nadechnout? 

Všech těchto “co když” se bát ale nemusíte. Voda je pro miminko přirozeným prostředím, 9 měsíců bylo v obklopení plodové vody a dítě na svět přichází vybaveno nepodmíněným potápěcím reflexem. 

Potápěcí reflex je u dětí funkční do 6 měsíců věku, potom vymizí. Tento reflex zajišťuje, že když se voda dostává do oblasti hrtanu, uzavře se hrtanová příklopka a zablokuje se tak průchod vody do dýchacích cest. 

Potápěcí reflex navíc i ti nejmenší drobečkové použijí při plavání jen při pár prvních potopení, záhy se sami naučí zadržet dech a z potápění se tak postupně stává aktivita, kterou dítě zvládá naprosto bez zábran. 

Chcete i vy vyzkoušet kouzlo plavání a vody s vaším dítětem? Směle do toho! 

Výhody plavání

Plavání se řadí mezi aerobní sporty a navíc je vhodné pro (skoro) všechny. V letních měsících jeho obliba mezi Čechy stoupá, plní se koupaliště, aquaparky i vodní nádrže. Mnoho lidí rádo navštíví kryté bazény i v zimních měsících. Jaké výhody ale plavání přináší? 

 • Plavání patří k aerobním sportům, díky kterým můžete zhubnout nějaké to přebytečné kilo a předcházet tak rozvoji některých závažných onemocnění
 • Při plavání nezatěžujete klouby, a tak je vhodné i pro lidi s nadváhou či obezitou, starší osoby, těhotné ženy nebo lidi zotavující se ze zranění a úrazů
 • Díky plavání se můžete zbavit nadbytečného stresu, všechny starosti zůstanou ve vodě a domů můžete odejít s čistou hlavou 

Výhody plavání pro děti 

A to zatím hovoříme pouze o výhodách, které vaše děti ocení až v dospělosti, pokud si kladný vztah k plavání udrží až do pozdějšího věku. Jaké výhody plavání přináší těm nejmenším? 

Kladný vztah k vodě 

Díky pravidelným návštěvám bazénu už v kojeneckém nebo batolecím období si dítě dokáže vytvořit kladný vztah k vodě, který později jistě oceníte. Dítě nebude plakat, když se mu dostane při sprchování voda do očí nebo ho někdo pocáká na koupališti.

Podpora motorického a psychomotorického vývoje 

Kojenec nebo batole si ve vodě osvojí nové motorické dovednosti, jako je zadržování dechu pod vodou nebo práce svalů celého tělíčka. Plavání s takto malými dětmi má také pozitivní vliv na jejich psychomotorický vývoj. 

TIP: Víte, že i vhodné dětské prolézačky pomáhají dětem v rozvoji?

Zábava a budování vztahů 

Plavání může být také zdrojem zábavy, upevňuje se tak vztah mezi rodičem a dítětem, prohlubuje se citové pouto. 

A navíc tady přichází na řadu také velká výhoda pro rodiče na mateřské dovolené - díky skupinovým lekcím s vaším dítětem se dostanete do nové skupiny dalších rodičů, kde můžete komunikovat, sdílet zkušenosti a kdo ví? Třeba zrovna zde naleznete nové přátele. 

Pozitivní vliv na zdraví 

Plavání má u takto malých dětí podle některých studií také pozitivní vliv na lepší peristaltiku střev a trávení, vytváří se také pozitivní vztah k jídlu a zlepšuje se spánek. Ve vodním prostředí se také u zdravě se vyvíjejících jedinců může posílit imunitní systém. 

Nevýhody plavání pro děti 

Photo by Derek Thomson on Unsplash

Stejně jako všechny činnosti, které v životě člověk dělá, i plavání má pár svých nevýhod, pro které je třeba plavání s nejmenšími dětmi zvážit. 

Zdravotní rizika 

Každý rodič musí zvážit  zdravotní rizika, kterým během lekcí plavání dítě vystavuje. Mezi ty nejčastější patří například infekce dýchacích cest a podráždění očí. 

Riziko chlorované vody 

Často řešeným problémem je chlorovaná voda. Předpisy však z hygienických důvodů nedovolují, aby voda v bazénech nebyla čištěna chlorem. Z chloru se však uvolňují nebezpečné sloučeniny, které potom mohou dráždit nejen pokožku a oči, ale také dýchací cesty malých plaváčků. 

Plísně a bradavice 

Plísněmi a bradavicemi jsou veřejné bazény tak trochu proslulé. Plísním se totiž ve vlhkém prostředí daří velmi dobře a jejich množení se v bazénech se dá horko těžko zabránit. Může se tak stát, že objevíte nějakou tu bradavici nebo třeba plíseň nehtů. 

 

Zajímavost: Znáte příčiny vzniku různých vyrážek a víte, jak je řešit?

Plavání s miminkem není vhodné pro všechny 

V některých případech je lepší poradit se o vhodnosti plavání s kojenci s pediatrem. U některých dětí je lepší odložit návštěvy bazénu a učení se plavat až do vyššího věku dítěte. Kdy tedy s miminkem raději neplavat? 

 • Pokud má miminko kožní problémy nebo se po návštěvě bazénu objevuje podráždění kůže nebo očí 
 • Pokud má miminko již oslabenou imunitu 
 • Pokud se objevují dědičné předpoklady pro vznik atopického ekzému nebo astmatu 

Časová organizace plavání s miminkem

I když je pro pracovní volno, kdy rodič v prvních letech života pečuje o své dítě, zajetý pojem rodičovská dovolená, dovolená to rozhodně není. I v tomto období je to s časovou organizací trochu náročnější. Dost času zabere péče o dítě, domácnost i další povinnosti. 

Navíc se dnes mnoho rodičů snaží  přijít na to, jak u dětí rozvíjet jejich intelekt, podpořit jejich vývoj a všemožně děti rozvíjet, v důsledku čehož už většinou navštěvují i řadu kroužků pro nejmenší. Skloubit potom všechny aktivity a povinnosti ještě s lekcemi plavání, bývá náročnější. 

Cena kurzů pro plavání s miminkami

Pokud se rozhodnete s dětmi navštěvovat kurzy plavání, musíte počítat také s tím, že takové kurzy něco stojí. Samozřejmě, můžete se pokusit podporovat plavání a kladný vztah k vodě i sami, ale pokud máte k ruce zkušeného lektora, který ví co a jak, je to rozhodně lepší. 

V takovém případě však počítejte s tím, že takové kurzy dětského plavání vyjdou okolo 4-5 tisíc korun za 10 lekcí. 

Vaničkování 

Už jste slyšeli o vaničkování? Vaničkování je ideálním způsobem, jak s nejmenšími začít budovat kladný vztah k vodě. Začít s vaničkováním můžete už po ukončeném šestinedělí, tedy už po 6 týdnech,  co je váš drobeček na světě. Kurzy vaničkování většina klubů otevírá od 6. týdne až do věku 8 měsíců věku dítěte. 

Vaničkování přináší dětem všechny benefity, které jsme již výše o plavání dětí zmínili - miminko rozhýbe trávicí soustavu, příjemně se unaví, zpevní si svalstvo a pozitivně se ovlivní psychomotorický vývoj dítěte. 

Jak vaničkování probíhá? 

Photo by Anastasia Zhenina on Unsplash

Vaničkování je obvykle individuální lekcí, kdy se napustí velká vana teplou vodou a miminko se “vaničkuje”. Zpočátku dítě ve vaničce tráví jen pár minut a postupně se délka prodlužuje až se začíná dítě učit pracovat s dechem a potápět se. 

Součástí jsou často i kojenecké masáže nebo informace o tom, jak správně miminko zvedat, držet, přebalovat nebo koupat. 

Spousty z dovedností, které se v kurzu vaničkování naučíte můžete potom bez obav trénovat i doma. Výhodou vaničkování je také to, že pokud máte tu možnost, může zkušená instruktorka vaničkování docházet i k vám domů a vše vás naučit v přirozeném domácím prostředí. 

Vaničkování doma je tedy další možností, jak přistupovat k plavání s miminky. Na internetu navíc naleznete některá výuková videa vaničkování i zcela zdarma. 

Plavání s dětmi 

Plavání s kojenci a batolaty může být následujícím krokem po vaničkování, ale také nemusí. Rozhodnout se chodit s dětmi plavat můžete kdykoli. 

Jak k plavání dětí přistupovat zodpovědně? 

Plavání je rozhodně zábavnou aktivitou, dokud se něco nestane. Každý rodič musí být obezřetný a i když je voda kamarád, měla by v každém z nás budit také alespoň trochu respektu. 

Ani ten nejlepší plavecký kurz vám totiž nezaručí, že se vašemu dítku ve vodě jednou něco nestane. Rodiče by měli být ke svým dětem velmi pozorní a dohlížet na ně i pokud jsou zdatnými plavci a koupou se například doma v bazénu. Stejně je tomu i v kurzech plavání. 

Každý plavec by se měl naučit: 

 • dýchat do vody
 • splývat
 • orientovat se ve vodě i pod ní 
 • skákat a padat do vody 
 • pochopit vodu 
 • plavat na zádech v záchranné poloze 

 

TIP: Myslete na bezpečnost dětí nejen při plavání ale i cestou na bazén a vybavte děti kvalitními reflexními prvky.

Kdy začít plavat s dětmi? 

Kdy začnete plavat s dětmi, záleží jen a jen na vás. Jak už bylo řečeno, vaničkování je možné už od ukončeného šestinedělí, kurzy plavání se potom otevírají pro kojence od 6. měsíce. 

Nikdo však neříká, že s dětmi musíte do kurzu nastoupit pouze ve chvíli, kdy oslaví svůj první půlrok života. Rozhodnout se můžete i později, například v roce. Důležité je, abyste na bazén dorazili se zdravým dítětem, které první zkušenost s vodou hned neskolí k nemoci. 

Je pozdě učit plavat děti předškolního a školního věku?

Photo by Mariano Nocetti on Unsplash

Na tuto otázku přichází jednoduchá odpověď - nikdy není pozdě. Jen si zkuste vzpomenout, v kolika letech jste se učili plavat vy. Mnoho dětí se i dnes učí plavat až v kurzech plavání, které jsou součástí povinných vyučovacích předmětů na základních školách. A nedá se říct, že by to bylo špatně. Někteří lidé se učí plavat i v dospělosti. 

Navíc by bylo mylné se domnívat, že děti v kojeneckých kurzech plavání plavou třeba prsa. Skutečně jde spíše o průpravu, zvykání si na vodu kolem sebe, což později může přinést výhody i pro učení se plavání. 

K tomu, aby se dítě naučilo plavat, je potřeba, aby vnímalo základní plavecké dovednosti a také poslouchalo rodiče a lektory. Naučit se plavat je tedy možné až od zhruba 3 let věku. Nejčastěji se však děti učí plavat mezi 4. a 5. rokem. 

 

TIP: Není to jen plavání, při kterém je potřeba, aby dítě poslouchalo pokyny zkušenějších a následovalo je. Dodržovat určité hranice je důležité i pro každodenní život. Víte jak dětem při výchově hranice vymezit? 

 

Každý věk má však svá specifika a také je každé dítě jiné. Některé děti jsou v pozdějším věku příliš bojácné a naučit se plavat jim i v kurzu nějakou dobu trvá, musí totiž sebrat odvahu například k tomu, aby začaly důvěřovat sami sobě, odlepily nohy od dna bazénu a třeba potopily hlavu pod hladinu. 

Naopak i pozdější věk může mít své výhody, dítě ve školním věku už může pociťovat určitou motivaci a touhu naučit se plavat. 

Plavání s dětmi sami vs. kurz 

Pokud jste se rozhodli začít chodit se svým dítětem plavat, je jen na vás, jestli se rozhodnete užívat si společných chvil ve vodě sami nebo v kurzu. Pokud jsou děti ještě malé a bavíme se tu především o kojencích, doporučujeme spíše návštěvy kurzů plavání pro nejmenší. 

Takové kurzy vedou profesionálně vyškolení instruktoři, kteří jsou mimo jiné pravidelně školeni také v kurzech první pomoci a mají přehled o základech vývoje dětí. 

Jak vybrat správně kurz plavání pro děti? 

Jelikož návštěvy plaveckých kurzů s dětmi nejsou zrovna nejlevnější záležitostí, doporučujeme pečlivě vybrat kurz. Když už do toho jednou chcete investovat peníze, ať to stojí za to. 

TIP: Je ve vašem okolí k mání více kurzů plavání s kojenci a batolaty? Doporučujeme vyzkoušet ukázkové lekce zdarma, abyste věděli, kde to jak chodí a vybrali to, co vám nejvíce vyhovuje. 

Spousty informací naleznete na webových stránkách jednotlivých plaveckých klubů. Pokud ne, samozřejmostí by měla být vstřícnost poskytovatele služeb vám poskytnout všechny informace, které vás zajímají. 

Poměrně dost se můžete dozvědět také od kamarádek, které na podobné kurzy už s dětmi chodí nebo chodily. Jaké informace by měly být rozhodující?

Množství dětí v plaveckém kurzu 

I když by se na první pohled mohlo zdát, že čím víc dětí do kurzu chodí, tím je kurz ve městě pravděpodobně oblíbenější a lepší, opak je pravdou. Menší skupinky jsou pro začátečníky mnohem výhodnější. 

V malé skupince totiž může instruktorka věnovat rodičům i dětem mnohem více pozornosti a zaměřit se individuálně na všechny děti. Optimální počet pro děti v plaveckém kurzu do 18 měsíců je maximálně 4-6. Starších dětí může být ve skupině lehce více. 

Co se týče dětí předškolního a školního věku, můžeme se bavit o počtu klidně i 10 dětí a více. Lepší však je, pokud se jim může věnovat více instruktorek najednou. 

Věk dětí ve skupině 

Důležitým faktorem je také věk dětí ve skupině. Na malých městech může být s homogenními věkovými skupinami trochu problém, ale přeci jen je lepší, pokud se podaří dát dohromady skupinu podobně starých dětí, u kojenců ideálně s věkovým rozpětím do 3 měsíců. 

Co se týče plavání starších dětí, ty bývají v kurzech rozřazeny spíše podle stupně pokročilosti v plavání než podle věku. I tady by však mělo být dodrženo určité věkové rozpětí a to přibližně 1 rok. 

Chodit na kurzy plavání je pro děti stejné jako chodit na jakýkoliv jiný kroužek a stejně jako si ve výtvarném kroužku potřebují s ostatními dětmi rozumět a tvořit přátelství, to samé platí i pro plavecké kurzy. Není tedy úplně ideálním řešením dát 10letého chlapce k prvňáčkům. 

 

TIP: Přečtěte si tipy a inspirace, jak u dětí rozvíjet i další schopnosti, například grafomotoriku

Velikost plaveckého bazénu a prostředí

Autor/ka fotografie: Porapak Apichodilok

To, jestli vás více láká velký bazén nebo malý, je individuální a záleží na preferenci každého rodiče. Některé rodiče více láká komorní, přátelské prostředí, jiní preferují velké plavecké bazény. 

Zajímat vás jistě budou i další faktory jako je zázemí v plaveckém klubu. Pokud klub nabízí plavání i pro kojence a batolata, samozřejmostí by mělo být vybavení, jako jsou přebalovací pulty, dětské židličky, malá herna, vymezený prostor pro kočárky, uzamykatelné skříňky a další. 

Nedílnou součástí příjemného prostředí je také personál. Profesionalita a znalosti považujeme za samozřejmé, ale důležité je také si lidsky sednout, rozumět si a mít stejné nebo podobné představy o průběhu kurzu. 

Od jakého věku jsou děti v bazénu sami 

I toto je určitě faktor, na který byste měli brát ohled. I když se mnoho rodičů snaží co nejdříve předat zodpovědnost na instruktorky a jít si během lekce po svých, doporučujeme vybírat lekce, kde vám instruktoři a instruktorky umožní být s dětmi ve vodě co nejdéle. 

Plavání s malými dětmi je totiž také o citové vazbě, důvěře a společně stráveném času. Nenechte si ho vzít předčasně. 

Co se však týče kurzů plavání pro předškolní a školní děti, tady je na místě vést děti k samostatnosti a pouštět je do bazénu s instruktorkou samotné. Výuka plavání probíhá obvykle hravou formou a děti si v kolektivu často vystačí skutečně sami. 

Dostupnost 

Důležitou roli při výběru plaveckého klubu jistě sehraje také dostupnost, hlavně kvůli časové organizaci všech dalších aktivit. K plaveckému klubu byste se měli pohodlně dostat autem nebo hromadnou dopravou do několika desítek minut. 

Sladká nebo slaná voda? 

I tuto otázku často rodiče řeší a připisují ji určitou důležitost. Pokud však s dítětem nevyrazíte plavat vyloženě k moři a jedná se o rozdíl slané nebo sladké vody v klasickém bazénu, žádný zázračný rozdíl nepocítíte. 

Slaná voda v bazénu má mnohem nižší koncentraci soli než je ve skutečnosti v moři, a tak tady žádný vztlak, který by pomáhal dítěti držet se nad vodou nepocítíte. 

V České republice navíc není umožněna bezchlorová úprava vody, a proto se chlor přidává i do slaných bazénů, a tak prakticky mezi sladkovodním a slaným bazénem nepocítíte žádný znatelný rozdíl na výuku plavání. 

Kvalita plaveckého kurzu

V neposlední řadě je velmi důležitá a pro mnoho rodičů rozhodující kvalita plaveckého kurzu. 

Jak ale kvalitní kurz poznat? Každý plavecký klub si vede své kurzy jinak, po svém. Jedno by však měly mít plavecké kurzy pro děti společné. Měly by probíhat hravou, zábavnou formou, každá lekce by měla být v něčem trošičku jiná. 

Během první návštěvy se můžete orientovat podle dostupných pomůcek, kterými plavecký klub disponuje. 

Hodně poznáte také z chování instruktorů, kromě toho, že to jsou profesionálové je třeba, aby byli trpěliví, milí, vždy dobře naladění, měli by umět děti motivovat a hlavně k ničemu nenutit. 

Jak se připravit na kurzy plavání s dětmi? 

Dá se nějakým způsobem připravit s dětmi na kurzy plavání? Ano dá. Nejmenší děti můžete připravovat na kurzy plavání a budovat u nich kladný vztah k vodě už od prvního koupání. Nebojte se dětem přetřít obličej mokrou žínkou. Pomoci může také již zmíněné vaničkování nebo i obyčejné koupání ve vaně. 

Během společného koupání ve vaně můžete prohlubovat vaše citové pouto, dítě pak bude mít k vodě tak nějak blíž. Nezapomínejte však, že na společné chvilky v koupelně je třeba mít klid, ticho a hlavně teplo. I teplota vody by měla být příjemná, klidně okolo 37 °C. 

 

POZOR! Než se s dětmi do bazénu vydáte, dejte pozor na to, zda jsou vaše hodinky vodotěsné nebo voděodolné. Tento nepatrný rozdíl by mohl stát vaše hodinky život. 

 

Co se týče přípravy starších dětí, v předškolním a školním věku, tam lze mnohé vyřešit komunikací, povídat si s dětmi o tom, co je čeká, nevyvolávat v nich strach a naopak se je snažit motivovat. Odměnou dětem za úspěšné absolvování kurzu může být návštěva koupaliště, potápěčské brýle nebo předplacení navazujícího kurzu. 

Co nosit s sebou na kurzy plavání s dětmi? 

Fotka od Jan Haerer z Pixabay

Mnoho rodičů, kteří neví, do čeho jdou, tápají i v tom, co si s sebou do plaveckého klubu vzít. Pokud vyrážíte na plavání s kojenci a batolaty, budou se vám jistě hodit následující věci: 

 • plenky do vody, dětské plavky s nepropustnou membránou 
 • osušky 
 • hygienické potřeby pro miminko 
 • pro chodící batolata gumové boty 
 • pytlík či igelitová taška na mokré věci 

Zapomenout byste doma neměli ani věci pro sebe. Potřebovat určitě budete: 

 • plavky 
 • osušku
 • hygienické potřeby
 • pantofle 

 

Tip pro maminky: Znáte tyto oblíbené dámské dvoudílné plavky?

 

Dětem předškolního a školního věku, které chodí na plavání, přijdou vhod také plavky, osuška či župan, pantofle. Některé děti jsou zvyklé na lekce chodit v plavecké čepici, záleží vždy na kurzu, který navštěvují. Jiným se mohou hodit také dětské plavecké brýle.

I když se ve většině plaveckých kurzů používají také plavecké pomůcky, do většiny z nich si žádné vlastní pořizovat nemusíte a bývá samozřejmostí jejich vypůjčení přímo v plaveckém klubu. 

Jak kurzy plavání pro děti probíhají? 

S kurzy plavání pro děti jakoby se v posledních letech roztrhl pytel. Rodiče často zajímá, jak takové kurzy plavání probíhají. Nejlépe uděláte, když se na takový kurz vyrazíte podívat a vyzkoušíte například první ukázkovou lekci zdarma. 

Náplně lekcí se mohou kurz od kurzu lišit, vždy záleží na instruktorovi, jak si lekce vede. Důležité je, aby lekce probíhaly zábavnou a pro děti poutavou formou. Trvání lekce obvykle probíhá do 30 minut, protože děti jsou při delším pobytu ve vodě unavené. 

V první části lekce probíhá většinou adaptace na vodu. I když je voda pro malé děti teplá, asi o teplotě 30-32 °C, i tak si na ni děti postupně zvykají. S dětmi se v úvodu lekcí mohou říkat různé říkanky nebo zpívat písničky. 

Následují různá cvičení, aktivity a hry, při kterých mohou být využity různé plavecké pomůcky, mezi které patří: 

 • pěnové hračky do vody
 • plovací destičky různých tvarů 
 • plováky
 • vodní nudle 
 • nafukovací kruhy 
 • baby ring 
 • nadlehčovací pomůcky 

a další 

Plavecké rukávky nebo kruhy nejsou na nácvik plavání úplně nejvhodnější, protože dítěti pomáhají víc než je třeba. Pokud si na ně dítě zvykne, obvykle je pro něj těžší se těchto svých pomocníků vzdát. Pokud si vaše dítě některé pomůcky v klubu oblíbí, můžete mu je pořídit i domů, vhodnou pomůckou i na domácí plavání je například plovací destička. 

 

TIP: Víte jak pro děti vybírat hračky tak, aby je všestranně rozvíjely? 

 

Závěrečná část každé lekce je určena k relaxaci. 

Kurzy plavání pro starší děti jsou v lecčem trochu jiné. S dětmi předškolního a školního věku se dá totiž už vědomě pracovat také na technice plavání. Pracuje se stejně jako s mladšími dětmi se spoustou pomůcek, ale děti se mimojiné učí splývat, potápět se, plavat i hrát si ve vodě. 

Kam chodit s dětmi na plavání? 

Obzvlášť pro nejmenší plaváčky by měly být kurzy plavání a plavecké kluby volbou číslo jedna a rodiče by je měly upřednostnit před veřejnými bazény. 

Plavecké kluby totiž poskytují jedinečné zázemí pro mrňousky, které leckteré koupaliště, aquapark nebo veřejný bazén nenabízí. Navíc právě plavecké kluby jsou pro děti přizpůsobené i z hlediska kvality vody. 

Se staršími dětmi, které už ovládají alespoň základní plavecké techniky můžete vyrazit i do aquaparků a na koupaliště. Nejen, že v takových místech mohou zlepšovat své plavecké dovednosti, ale také se vyblbnou zase trochu jinak. Množství skluzavek, vodních trysek a divokých řek je jistě nenechají v klidu. Vy jako rodič však nezapomínejte ani ve chvilkách zábavy být obezřetný. 

TIP: Chcete udělat svým dětem radost a vyrazit s nimi za vodní zábavou? Co takhle vyrazit si na rodinnou dovolenou do Aqualandu Moravia, největšího aquaparku v České republice?  

Péče o pokožku po plavání v chlorované vodě 

Photo by Khoa Pham on Unsplash

Když lekce končí, rozhodně nekončí vaše péče o dítě. Možná i vy sami někdy po návštěvě bazénu s chlorovanou vodou pociťujete, že vaše pokožka volá po určité péči. 

Dětská pokožka je ještě asi 5x jemnější a citlivější než ta vaše a pokud se neobjevuje u dítěte žádná viditelná reakce na chlor v podobě například kožních problémů, máte z půlky vyhráno. Stačí totiž poskytnout jen základní péči o pokožku. 

Po návštěvě bazénu nezapomeňte sebe i své dítě řádně osprchovat a používejte šetrné hygienické produkty k dětské pokožce. Používejte také dětský šampon. Následně dítě usušte a promažte jeho pokožku krémem či dětským olejem, aby kůže zůstala dostatečně hydratovaná. 

Závěrem: zvyknou si na vodu všechny děti? 

Každý člověk je individuální a stejně tak to mají děti. Některé se už na první lekci vesele smějí, cákají a je vidět, že vodu milují. Na jiných dětech je vidět respekt i strach z vody a ano, může se stát, že si děti vodu ani po několika lekcích prostě neoblíbí. 

Hodně však mohou udělat rodiče svým přístupem k dětem. Často se stává, že je to právě rodič, kdo má obavu z lekce - půjde vše jak má? Co když si mé dítě lokne vody? Neutopí se? Tento podvědomý strach a nervozitu můžete lehce přenést na své dítě. Proto je důležité, abyste byli v pohodě hlavně vy. 

 

TIP: Hledáte inspiraci a tipy, jak vychovávat děti? Podívejte se na zajímavé návody na webu o výchově dětí. 

 

Pokud na dítě nebudete tlačit a budete jej pozitivně motivovat je mnohem větší pravděpodobnost, že si dítě nakonec vodu oblíbí. Soustřeďte se proto na potřeby svého dítěte a obrňte se trpělivostí. Holt nemusí vše jít hned napoprvé dobře. 

Dítě ve vás musí cítit kotvu, bezpečí, pokud pláče, nebojte se ho ve vodě obejmout, cvičte s ním jen cviky, které zvládne a radujte se i z malých pokroků. 

 

Alena Mrvíková, SEO, optimalizace webu pro vyhledávače