Proč děti ne a ne usnout?

Maminky to velmi dobře znají, stejně jako tatínkové. Ráno se budí zcela vyčerpaní z toho, jak museli v noci neustále vstávat ke své ratolesti. Miminka mohou mít se spánkem opravdu problém, většinou je ale na vině určitý nešvar nebo dokonce zdravotní potíže.

Proč děti ne a ne usnout?

Samozřejmě se může stát, že bude dítě špatně spát pouze jednou a pak se vše vrátí do starých kolejí, ovšem pokud problémy se spánkem přetrvávají, je nutné najít příčinu a vše efektivně řešit.

Nemoc

Menší děti jsou často náchylné na různé virózy, nachlazení a další onemocnění, která mohou být hlavní příčinou toho, že špatně spí. Pravidelný spánek několikrát denně, který je u kojenců nutností, tak může být omezený pouze na noc, nebo dítě nemůže spát vůbec. Otázka zní, zda zvolit hned medikamenty v podobě antibiotik, ta totiž mohou být pro hodně malé děti nevhodná. Vždy ale raději ihned navštivte lékaře, který určí správnou léčbu a také zlepšení kvality spánku nejmenších dětí.

Když je spánku až příliš

Kojenci mohou být ale také přesyceni spánkem. Tato situace nastává tehdy, když dáváte dítě spát ráno, odpoledne i večer, při čemž ale čas, strávený spánkem je příliš vysoký. Doporučuje se vždy maximálně 3 hodiny spánku v denním režimu, v noci pak 8-10 hodin. Mezi každým spánkem by měla být doba alespoň 3 hodiny.

Když rostou zoubky

Na vině mohou být také rostoucí zoubky. Když dětem rostou zuby, může to hodně bolet nebo nepříjemně svědit a lechtat. Pomohou různé speciální masti, prášky pak pouze ve velmi problematických případech, kdy se dítko nemůže bolesti zbavit, a ta mu způsobuje také potíže při krmení, či při používání dudlíku. 

Rušivé faktory

Mezi faktory, které mohou významně narušovat spánek kojenců, se řadí:

  • Nadměrný hluk
  • Přílišné světlo
  • Příliš hluboká tma
  • Nepohodlná postýlka
  • Velké teplo v místnosti

Aby děti spaly co nejlépe, měly by se přes den hodně pohybovat, unavit se. Je to ta nejzdravější cesta ke spokojenému a zdravému spánku.